Jeśli chcesz być szczęśliwy – ucz się patrzeć!

W dzieciństwie czytałam piękną bajkę o Kruku. Kruk miał tę właściwość, że lewym okiem widział tylko to, co brzydkie i złe, prawym zaś dostrzegał dobro i piękno. Pewnego dnia stracił prawe oko. Odtąd opisywał życie wyłącznie w czarnych barwach.

Wszyscy jesteśmy podobni do Kruka. Rodzimy się z potencjalną możliwością dostrzegania obydwu rzeczywistości. Często jednak własne doświadczenia, a jeszcze bardziej wpływ innych ludzi. sprawiają, że tracimy równowagę widzenia i jedno nasze oko zaczyna chorować – nie wiem dlaczego, ale najczęściej prawe.

Przed nami wakacje, czas, w którym łatwiej zwolnić tempo, zatrzymać się, popatrzeć.... I tu właśnie nadarza się okazja, aby zdiagnozować swój wzrok:

  • Czy moje oczy są zdrowe (prawe i lewe)?
  • Czy tyle samo zachwycam się życiem, co narzekam? 
  • Czy tyle samo chwalę, co krytykuję?

Jeżeli stwierdzę, że z moim widzeniem jest coś nie tak, to nie pozostaje mi nic innego, jak ćwiczyć, aby odzyskać utraconą (a może nigdy nie rozwiniętą) zdolność…

Ktoś powiedział, że jeżeli człowiek chce być szczęśliwy powinien codziennie wieczorem wypisywać czterdzieści rzeczy, wydarzeń, sytuacji, które w tym dniu sprawiły mu radość. Powtarzając to ćwiczenie przez dłuższy czas, nauczymy się dostrzegać dobro, które nas w życiu spotyka, a które tak często przegapiamy.

Warto podjąć to ćwiczenie – naprawdę skutkuje!

Jeżeli to ćwiczenie jest dla Ciebie za trudne, proponuję na dobry początek łatwiejsze. Zacznijmy od uczenia się zachwytu nad pięknem. Wszak piękno zauważone i przeżyte ma moc czynić człowieka szczęśliwszym.

Na wakacyjnych ścieżkach, nawet tych biegnących blisko Waszych domów spotkacie zapewne wiele piękna. Spróbujcie odkryć na nowo urocze krajobrazy, wsłuchać się w szemrzące strumyki, pochylić się nad biedronką. Dajcie sobie czas, aby to piękno przenikało Was, uwrażliwiało, leczyło z pośpiechu i uzdrawiało prawe oko. Przeżycie to pozostanie w waszych sercach jako wyłączna własność. Z innymi możecie podzielić się fotografią, którą przy okazji zrobicie.

Czekam na wykonane przez Was zdjęcia.

Po wakacjach przygotujemy wystawę „Wakacje pięknem pisane”.

Autorzy najpiękniejszych zdjęć otrzymają nagrody. 

AL

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij