Zajęcia relaksacyjne dla wychowanków

Zajęcia relaksacyjne w BSA odbywają się raz w tygodniu. Celem zajęć jest redukcja stresu szkolnego, a także zwiększenie możliwości umysłowych dzieci.

 

Stres jest zagrożeniem dla właściwego funkcjonowania, jeżeli nieumiejętnie na niego reagujemy. ,,Trudności w nauce w osiemdziesięciu procentach związane są ze stresem. Usuńmy stres, a znikną problemy z nauką” (Gordon Stokes). Każde napięcie zmniejsza możliwości uczenia się i zdolności do wszelkiej pracy umysłowej. Niezbędna jest więc relaksacja, stanowiąca fundament przyspieszonego uczenia się. Relaksacja to sposób odprężenia, który pozwala uwolnić się od stresów całego dnia i naładować się nową energią. To dobra metoda na likwidację napięć mięśniowych powodujących niektóre migreny, bóle pleców i pewne typy bezsenności.

 

 

Na zajęciach wykorzystywane są różne techniki relaksacyjne takie jak: słuchanie muzyki relaksacyjnej (barokowej, largo i adagio), ćwiczenia oddechowe, aktywność fizyczna (gimnastyka, ćwiczenia rozciągające, rozluźniające mięśnie karku, kręgosłupa), masaż dotykiem, trening autogenny Schultza, wizualizacja, mobilna rekreacja.

 

Wychowankowie cenią sobie taką formę zajęć i chętnie w nich uczestniczą.